Jak zabezpieczyć motocykl przed zimą? Niezależnie od tego, czy garażujesz, czy parkujesz na zewnątrz swój jednoślad, to jak zabezpieczysz jego poszczególne elementy, będzie miało realne znaczenie dla jego stanu technicznego w sezonie. Ujemne temperatury wpływają na stan poszczególnych części motocykla, ale nie tylko. Skutki zimy oddziałują również na opony, akumulator i lakier. Sprawdź, o czym musisz pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania motocykla przed zimą?
Przygotowanie motocykla na zimowanie
Przygotowania do zimowania trzeba zacząć odpowiednio wcześnie. Czasami już w połowie listopada temperatury w nocy spadają poniżej zera. Aby mieć pewność, że przysłowiowa zima nie zaskoczy motocyklistów, pierwsze czynności związane z zabezpieczeniem maszyny przed mrozem i dłuższym okresem przestoju – warto poczynić odpowiednio wcześnie. O czym musisz pamiętać? Zobacz, jak zabezpieczyć motocykl przed zimą!
Umyj dokładnie cały motocykl
Żeby metalowe, pokryte lakierem elementy, po zimowaniu nie zdradzały pierwszych oznak rdzy, przed przykryciem maszyny pokrowcem, musisz dokładnie umyć cały motocykl. Usunięcie zanieczyszczeń, soli i błota, nie będzie wówczas zagrożeniem dla delikatnej powłoki lakierniczej. Na pozostałe elementy podzespołów motocyklu, warto wykorzystać specjalistyczne preparaty antykorozyjne. Jeśli zimą również poruszasz się jednośladem, pamiętaj, że sól drogowa jest realnym zagrożeniem dla stanu karoserii i metalowych elementów maszyny. Nie zapominaj zatem o regularnym myciu motocykla – najlepiej kilka razy w tygodniu! Nowoczesne środki do czyszczenia motocykli chronią powłokę i pozostałe elementy przed mrozem, zanieczyszczeniami i korozją.
Nasmaruj łańcuch
Sól drogowa jest żrąca. Nie usuwana, może nawet dwukrotnie szybciej zniszczyć łańcuch! Zimą szczególną uwagę należy zatem zwracać na regularne smarowanie tego elementu. Wybierz dobry smar do łańcucha motocyklowego i pokryj nim dokładnie części. Opcjonalnie – możesz zainwestować w automatyczne urządzenie, które samodzielnie, cyklicznie podaje optymalną ilość oleju do łańcucha i zębatek.
Wartym uwagi jest również kompleksowy zestaw do czyszczenia łańcucha, który składa się z profesjonalnej szczotki, skutecznego zmywacza i dobrego smaru. W pierwszej kolejności, usuń stary smar zmywaczem, a resztki zanieczyszczeń doczyść szczotką. Następnie, czystą, dobrze przygotowaną powierzchnię łańcucha pokryj dołączonym do zestawu smarem w wygodnym sprayu. Taki komplet to prawdziwy must have każdego właściciela motocykla!
Wartym uwagi jest również kompleksowy zestaw do czyszczenia łańcucha, który składa się z profesjonalnej szczotki, skutecznego zmywacza i dobrego smaru. W pierwszej kolejności, usuń stary smar zmywaczem, a resztki zanieczyszczeń doczyść szczotką. Następnie, czystą, dobrze przygotowaną powierzchnię łańcucha pokryj dołączonym do zestawu smarem w wygodnym sprayu. Taki komplet to prawdziwy must have każdego właściciela motocykla!
Zaparkuj w szczelnym pomieszczeniu
Jeśli motocykl ma stać nieużywany przez cały okres zimowy – zaparkowanie go w suchym, zadaszonym miejscu jest najlepszym rozwiązaniem. Może to być garaż, wiata, lub nawet szopa/komórka na narzędzia. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz takiej możliwości, konieczne jest dokładne okrycie motocykla specjalnym pokrowcem, który ochroni wszystkie części maszyny przed działaniem śniegu, zimna, deszczu i wiatru.
Nalej paliwo do pełna!
Jednym z niezbędnych kroków, których nie można pominąć, jest zatankowanie paliwa w baku do pełna. W pewnym stopniu zapobiegnie to ryzyku powstania korozji – szczególnie wtedy, gdy bak wykonany jest z metalu. Do paliwa można dodatkowo dodać specjalny dodatek – płyn zapobiegający korozji, który pośrednio ochroni również gaźnik motocyklowy. Pusty bak plus wilgoć i zimno to niemalże pewna korozja. Chłodnicę powinno się uzupełnić niezamarzającym płynem zimowym do chłodnic.
Zadbaj o opony!
Zimowa aura w Polsce potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Powietrze w oponach motocykla rozpręża się o ok.2 atmosfery na każde 10 ° C na plusie i odwrotnie – kurczy się o tyle samo, kiedy temperatura spada. Najbezpieczniejszym sposobem na zapewnienie oponom długiej żywotności jest redukcja ciśnienia o 1,5 – 2 atmosfery, lub postawienie motocykla na specjalnej podstawce.
Przykryj motocykl pokrowcem z materiału oddychającego
Zakup dobrej, profesjonalnej plandeki/pokrowca powinien być na obowiązkowej liście zakupów właściciela motocykla. Ochraniacz użyty zimą chroni poszczególne elementy przed mrozem, wiatrem, śniegiem i zamarzającym deszczem. To szczególnie ważne, gdy motocykl stoi na zewnątrz.
Skoro już wiesz, jak zabezpieczyć motocykl przed zimą – pamiętaj o dokładnym zaplanowaniu każdego z wymienionych kroków. Ponadto, nie zapominaj również o nasmarowaniu innych elementów, takich jak np. zaciski akumulatora i sprawdź, czy wszystkie zawory są szczelne. Dobrze jest również zdemontować dźwignię przedniego i tylnego hamulca, a następnie dokładnie oczyścić śrubę sworznia z ewentualnej korozji i zanieczyszczeń, a wszystko zabezpieczyć dobrym smarem. Każdy dobry sklep z częściami do motocykli i skuterów ma w ofercie produkty, które są dedykowane ochronie części motocykla przed zimą. Zwróć uwagę na te o działaniu antykorozyjnym i niezamarzającym.