Promocje

Wskazówki: Jak uniknąć gleby na motocyklu - Poznaj 11 porad!

Jak uniknąć gleby na motocyklu
Każdy motocyklista zastanawia się jak uniknąć gleby na motocyklu. I słusznie! Wielu pierwszą wywrotkę ma już za sobą, wielu niestety obawia się jej nadmiernie. Jeśli przygotujesz się do ewentualnej wywrotki, poziom lęku zmaleje. Zastosowanie poniższych wskazówek ma też zresztą jeszcze jeden cel - dzięki nim, zmniejszysz ryzyko przewrócenia. Jak przedłużyć okres "czystego konta", bez gleby i potencjalnie niebezpiecznych skutków? Zapraszamy do przeczytania 11 porad!

Jak zminimalizować ryzyko gleby motocyklu? 11 praktycznych wskazówek 

Uniknięcie pierwszej wywrotki jest tym łatwiejsze, im bardziej przestrzegasz zasad związanych z prowadzeniem motocykla. Dotyczy to m.in. prędkości na drodze i dostosowania jazdy do warunków atmosferycznych lub rodzaju nawierzchni. 

1.Utrzymuj   odpowiednią prędkość

Odpowiednia prędkość nie oznacza wcale małej prędkości! Aby zapobiec poślizgowi koła, czasami wystarczy dodać trochę gazu - większa prędkość daje większą stabilność i w tak zwanej "ostatniej chwili" może przywrócić równowagę. 

2. Hamuj przy prostej kierownicy

Pierwsza gleba zdarza się często podczas zbyt silnego hamowania (przednim hamulcem) wtedy, gdy kierownica jest skręcona. Wyprostuj kierownicę przed hamowaniem, a unikniesz zmiany perspektywy! 

3. Używaj tylnego hamulca

Tylny hamulec doskonale sprawdzi się w stabilizowaniu motocykla podczas małej prędkości. Może on zmniejszyć promień ciasnego skrętu. 

4. Dostosuj styl jazdy do nawierzchni

Nawet gdyby Twoje opony motocyklowe wyróżniała wysoka jakość, mokry asfalt, żwir czy rozlany olej to zerowa przyczepność. Zarówno podczas jazdy, jak i w czasie zatrzymywania się, sprawdzaj rodzaj nawierzchni. Kontroluj miejsca, w którym stajesz, bo nie tylko opony, ale i buty mają problem z lepkim i niestabilnym podłożem. 

5. Patrz do przodu

Podczas jazdy z małą prędkością i w czasie zatrzymywania się, motocykliści naturalnie patrzą w dół. Lepiej wykształcić w sobie nawyk patrzenia do przodu. To sposób na zachowanie równowagi i tym samym - zwiększenie bezpieczeństwa.

6. Trzymaj nogi na podnóżkach!

Zasada trzymania nogi na podnóżkach sprawdza się szczególnie podczas jazdy miejskiej. Jeśli Twoje nogi swobodnie wiszą po bokach motocykla, ryzykujesz! Możesz zahaczyć o kamień i inne leżące na jezdni przeszkody. 

7. Przy prowadzeniu trzymaj motocykl pewnie

Jak uniknąć gleby na motorze? Pamiętaj o mocnym ucisku i pewności siebie. Prowadzenie motocykla to zadanie dla odważnych i konkretnych osób. Dwa palce trzymaj stale na klamce hamulca, ręce ugnij w łokciach i poluzuj je! W czasie jazdy po nierównych drogach, złap mocniej kierownicę. 

8. Stopka - podczas parkowania upewnij się, że stopka jest rozłożona prawidłowo i stoi na stabilnym podłożu

Nie parkuj na żwirze, trawie lub asfalcie, który jest gorący i miękki od słońca. Rozłożenie stopki i jej stabilność są pewne jedynie na twardym podłożu. 

9. Stosuj przypominajkę przy usuwaniu blokady

Twoja pierwsza wywrotka może być spowodowana próbą ruszenia z założoną blokadą antykradzieżową koła. Pamiętaj, aby ją ściągnąć przed wystartowaniem. Motocykliści, którzy używają blokady na tarczę hamulcową, zakładają często tzw. przypominajkę, czyli linkę, która łączy blokadę z kierownicą. Może warto przemyśleć to rozwiązanie?

10. Przeszkody pokonuj  na wprost

Jeśli na swojej drodze spotykasz torowiska, dziury, studzienki i inne przeszkody, pokonuj je pod kątem prostym. W ten sposób unikniesz problemów z przyczepnością i w konsekwencji - gleby. 

11. Trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj!

Stara jak świat zasada "trening czyni mistrza" nie traci na swojej aktualności. Czujesz, że opanowanie motocykla (zwłaszcza ciężkiego) jest dla Ciebie problemem? Wykorzystaj puste place i pracuj nad techniką jazdy w wolnym czasie. 

Na naszej stronie znajdziesz też dużo innych artykułów poradnikowych. Jako profesjonalny sklep z częściami motocyklowymi, koncentrujemy się nie tylko na tym, aby dostarczyć oleje, uszczelki, czy klocki hamulcowe do motocykli, ale też dawkę wiedzy, która umożliwi postęp i rozwój pasji. 

Darmowa wysyłka

Darmowa wysyłka

U nas nie musisz płacić za wysyłkę. Wystarczy, że złożysz zamówienie za minimum 350 zł, a paczka z częściami zostanie wysłana na nasz koszt.
Zwrot

Zwrot

Korzystając z oferowanego przez nas prawa do zwrotu, możesz zwrócić produkt nawet do 14 dni po zakupie.
Duży wybór części

Duży wybór części

Korzystaj z naszej bogatej oferty. U nas znajdziesz tysiące części zamiennych do wszystkich marek motocykli, skuterów, quadów.