Promocje

Jazda motocyklem w korku? Czy można jeździć między samochodami?

Jazda motocyklem w korku

O tym jak powinna wyglądać jazda motocyklem w korku rozmawiają zarówno prowadzący motocykl, jak i kierowcy samochodów. Czy motocykliście wolno np. omijać samochody stojące w korku? Według Prawa o Ruchu Drogowym, omijanie jest manewrem, który polega na przejeżdżaniu obok nieporuszającego się pojazdu. Wymaga jedynie zachowania bezpiecznego (niezdefiniowanego dokładnie) odstępu, dlatego można uznać, że jest zgodne z prawem. Jak jednak jeździć motocyklem w korku, żeby omijanie było naprawdę bezpieczne? Wskazówki umieszczamy w poniższym artykule. 

Jazda motocyklem w korku

Wiele osób manewr omijania samochodów stojących w korku przez motocyklistę nazywa manewrem wyprzedzania. Jest to oczywiście błąd, ponieważ wyprzedzanie dotyczy pojazdów znajdujących się w ruchu. Przed zakorkowanymi skrzyżowaniami motocyklista może jedynie ominąć samochody, ale żeby uniknąć kolizji i niepotrzebnych problemów, powinien pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu, zmniejszeniu prędkości, używaniu kierunkowskazów i innych elementach prowadzenia pojazdu.

Zachowaj dystans

Omijając stojące na skrzyżowaniu auta, pozostaw sobie margines bezpieczeństwa, szacując odpowiednią odległość. Nie chciałbyś chyba zaklinować się między dwoma ciężarówkami? 

Nie przekraczaj linii ciągłej

Rozporządzenie dotyczące znaków i sygnałów drogowych zabrania przejeżdżania przez linię ciągłą i najeżdżania na nią. Przeciskaj się między samochodami wyłącznie wtedy, kiedy nie przekroczysz tego zobowiązania. 

Używaj kierunkowskazów!

Chcesz zmienić pas ruchu? Włączenie kierunkowskazu to podstawowy krok. W ten sposób informujesz pozostałych uczestników ruchu drogowego o swoim zamiarze i zapewniasz sobie (i pozostałym osobom) bezpieczeństwo. O ile w trakcie jazdy jest to zwykle oczywiste, o tyle w korkach zdarza się naginać tę zasadę. 

Wyprzedzaj tylko i wyłącznie z lewej strony!

Nie jedź po poboczu i nie omijaj pojazdu z prawej strony jezdni dwukierunkowej. Żaden kierowca samochodu nie spodziewa się tam nikogo. Jeśli gwałtownie otworzy drzwi lub skręci, ucierpisz na tym przede wszystkim Ty. Prawo o ruchu drogowym zezwala ewentualnie na wyprzedzanie pojazdu z prawej strony, o ile jest to droga jednokierunkowa, z wyznaczonymi pasami ruchu.

Trzymaj nogi na podnóżkach

Jazda motocyklem w korku nie powinna być dla Ciebie czasem całkowitego rozluźnienia i np. przeniesienia środka ciężkości na kanapę. Dzieje się tak, jeśli nogi opuścisz wolno po bokach motocykla. Trzymaj je stale na podnóżkach, aby nie zaryzykować również ewentualnym zahaczeniem o inny pojazd. 

Więcej  na temat bezpiecznego prowadzenia motocyklu, przeczytasz w artykułach dostępnych na naszym blogu. Jako sklep z częściami motocyklowymi dostarczamy nie tylko wysokiej jakości akcesoria, ale też wiedzę, która porządkuje wiadomości dotyczące zachowań na drodze i dbania o swój motocykl. 

Darmowa wysyłka

Darmowa wysyłka

U nas nie musisz płacić za wysyłkę. Wystarczy, że złożysz zamówienie za minimum 350 zł, a paczka z częściami zostanie wysłana na nasz koszt.
Zwrot

Zwrot

Korzystając z oferowanego przez nas prawa do zwrotu, możesz zwrócić produkt nawet do 14 dni po zakupie.
Duży wybór części

Duży wybór części

Korzystaj z naszej bogatej oferty. U nas znajdziesz tysiące części zamiennych do wszystkich marek motocykli, skuterów, quadów.