Promocje

Jazda motocyklem z pasażerem - 7 zasad!


Jazda motocyklem z pasażerem jest przyjemna i satysfakcjonująca
, jeśli stosujemy się do kilku podstawowych zasad. Dzięki nim, zachowasz pełne bezpieczeństwo. Zapoznaj się z poniższym artykułem i pamiętaj, że Ustawa Prawa o Ruchu Drogowym (PoRD) w art. 63 określa liczbę przewożonych osób. Nie może być ona większa niż liczba miejsc uwzględniona w dowodzie rejestracyjnym. 

Jak jeździć motocyklem z pasażerem? 

Na płynną i prawidłową jazdę z pasażerem wpływa kilka czynników, które są też ważne podczas indywidualnej jazdy. O czym musisz poinformować pasażera i jakich wskazówek powinieneś mu udzielić? 

1.Zadbaj o właściwy ubiór!

Podczas jazdy na motorze podstawą są dobre ubrania motocyklowe - i to nie tylko w przypadku kierowcy. Pod słowem "dobre" kryją się długie spodnie i kurtka z długim rękawem, chroniące przed wiatrem. Zwróć też uwagę na obuwie pasażera. Najlepiej, aby zakrywało kostkę, a jeśli jest sznurowane - poproś o schowanie sznurówek do środka butów, żeby nie rozwiązały się w trakcie jazdy. 

2.Podaj kask

Art. 40 wspomnianego Prawa o Ruchu Drogowym nakazuje jazdę w kasku zarówno kierowcy, jak i przewożonej osobie. Wysokiej jakości kaski motocyklowe, podobnie jak pokrowce na motocykl oraz inne akcesoria, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Części do motocykli. 

3.Poinformuj pasażera o ważnych elementach motocykla

Koniecznie pokaż pasażerowi gorące miejsca w motocyklu - dzięki temu, będzie mógł zachować większą ostrożność. Wskaż też podnóżki, aby spokojnie postawił stopy. 

4.Bez szaleństw - jedziesz z kimś!

Jazda motocyklem z pasażerem nie jest okazją do popisywania się i przekraczania prędkości. Twoim zadaniem jest zapewnienie pasażerowi poczucia bezpieczeństwa, a nie adrenaliny. 

5.Nie przyspieszaj gwałtownie

Jak jeździć motocyklem z pasażerem, żeby nie bał się o własne życie? Zrezygnuj z gwałtownego przyspieszania, ponieważ napór fizyki, który wtedy odczuwasz, oosba przewożona odczuje cztery razy mocniej. W przeciwieństwie do Ciebie, pasażer nie ma jednak na to żadnego wpływu, staje się bezbronny. 

6.Powiedz pasażerowi jak ma się zachować na zakrętach

W trakcie jazdy na motorze, pasażer powinien siedzieć blisko kierowcy, naśladując jego zachowanie. Warto go o tym uświadomić - trzymanie się w jednej osi wpływa na jakość i komfort poruszania się. Pamiętajcie o tym także na zakrętach. 

7.Powiedz pasażerowi, by nie schodził z pojazdu bez polecenia

Nie każdy pasażer ma świadomość tego, że bezpieczniej jest dla niego zejść z motocykla dopiero wtedy, gdy dostanie jasny sygnał od kierowcy. Dobrze obrazuje to porównanie do lotu samolotem: nawet kiedy samolot wyląduje, opuszczenie pokładu jest dozwolone dopiero po jasnym komunikacie pilota. Kierowca jadący motocyklem jest właśnie takim pilotem. 

Jazda motocyklem z pasażerem to świetna przygoda. Tym lepsza, im bardziej przygotujesz pasażera to wspólnej drogi. Zastosowanie powyższych, podstawowych wskazówek jest korzystne dla obu stron. 

Darmowa wysyłka

Darmowa wysyłka

U nas nie musisz płacić za wysyłkę. Wystarczy, że złożysz zamówienie za minimum 350 zł, a paczka z częściami zostanie wysłana na nasz koszt.
Zwrot

Zwrot

Korzystając z oferowanego przez nas prawa do zwrotu, możesz zwrócić produkt nawet do 14 dni po zakupie.
Duży wybór części

Duży wybór części

Korzystaj z naszej bogatej oferty. U nas znajdziesz tysiące części zamiennych do wszystkich marek motocykli, skuterów, quadów.