Szukaj

Wyszukaj opony

Producenci

Promocje

Dopasuj części do pojazdu

Części do Części do

Skip this step

Marka Marka

Model Model

Jaki wybrać akumulator do motocykla?Akumulator w Twoim motocyklu nie chce się naładować? W takim przypadku rozwiązanie jest tylko jedno - zakup nowego. Jaki jednak wybrać? W sklepach z częściami motocyklowymi, i nie tylko, znajduje się całe mnóstwo akumulatorów, o różnych parametrach. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, jaki akumulator do motocykla wybrać, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Rodzaje akumulatorów motocyklowych

Zacznijmy od tego, że na rynku są dostępne różne rodzaje akumulatorów motocyklowych, to jest:

  • - kwasowo-ołowiowe,
  • - AGM (Absorbent Glass Mat),
  • - żelowe (GEL),
  • - litowo-jonowe.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Akumulator kwasowo-ołowiowy posiada płynny elektrolit, który w razie potrzeby musi być uzupełniany. W przypadku takiej baterii należy regularnie kontrolować poziom elektrolitu. Ze względu na obecność płynnego elektrolitu, akumulatory kwasowo-ołowiowe muszą być montowane w motocyklu w pozycji pionowej. Baterie kwasowo-ołowiowe są najstarsze i najmniej zaawansowane spośród wszystkich rodzajów akumulatorów motocyklowych.

Największą zaletą akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest niska cena (w porównaniu z pozostałymi rodzajami baterii).

Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat)

Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) są wydajniejsze i mają dłuższą żywotność od kwasowo-ołowiowych. Akumulator AGM jest skonstruowany w taki sposób, że posiada specjalne maty (separatory) z włókna szklanego, które są zalane elektrolitem. Separatory te znajdują się między płytami ujemnymi i dodatnimi.

Akumulatory żelowe (GEL)

Akumulatory żelowe posiadają kwas z dodatkiem krzemionki. Dzięki krzemionce elektrolit jest gęstszy, co pozwala na montaż baterii nie tylko w pozycji pionowej, ale także pod kątem. Kąt montażu może wynosić nawet 90°.

Akumulatory żelowe bardzo dobrze sprawdzają się w motocyklach ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd.

Akumulatory litowo-jonowe

Akumulatory litowo-jonowe odznaczają się bardzo niską wagą - mogą być lżejsze od baterii kwasowo-ołowiowych nawet o 80%. Kolejne atuty akumulatorów litowo-jonowych to długa żywotność oraz krótki czas ładowania. Akumulatory litowo-jonowe nie posiadają płynnego elektrolitu, dlatego mogą być montowane w dowolnej pozycji. Wadą tego typu baterii jest wysoka cena.

Na co zwrócić uwagę kupując akumulator do motocykla?

Jaki akumulator do motocykla wybrać? Przede wszystkim taki, który posiada odpowiednią moc dla danego pojazdu. Takie wartości jak prąd rozruchowy (A) i pojemność akumulatora (Ah) najlepiej sprawdzić w zaleceniach producenta motocykla. Można ewentualnie zastosować nieco mocniejszą baterię od zalecanej przez producenta, jednak niewskazane jest montowanie baterii słabszych.

Kupując akumulator do motocykla warto również zwrócić uwagę na takie “szczegóły” jak jego wymiary czy położenie biegunów (prawy plus, lewy plus). Ułożenie biegunów dodatniego i ujemnego musi być dostosowane do instalacji elektrycznej motocykla. 

Gdzie kupić akumulator do motocykla?

Jeśli wiesz już, jaki akumulator do motocykla wybrać, pozostaje jeszcze kwestia, gdzie go kupić. Baterie najlepiej kupować w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży tego typu produktów, na przykład sklepach z częściami motocyklowymi. Możemy wówczas liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego produktu.


Polecane produkty

Wysyłka

Wysyłka

U nas nie musisz płacić za wysyłkę. Wystarczy, że złożysz zamówienie za minimum 350 zł, a paczka z częściami zostanie wysłana na nasz koszt.
Zwrot

Zwrot

Korzystając z oferowanego przez nas prawa do zwrotu, możesz zwrócić produkt nawet do 14 dni po zakupie.
Wskazówki

Wskazówki

Służymy telefoniczną pomocą w doborze odpowiednich części. Dodatkowo w naszym sklepie znajdziesz porady dotyczące ich montażu.
Porady eksperta

Porady eksperta

Nie jesteś pewien, czy któraś z części pasuje do Twojego pojazdu? Nie przejmuj się! Dzwoń do nas. Nasz ekspert czeka na Twój telefon. Przyjmujemy też zamówienia telefonicznie 503 777 211
Duży wybór części

Duży wybór części

Korzystaj z naszej bogatej oferty. U nas znajdziesz tysiące części zamiennych do wszystkich marek motocykli, skuterów, quadów.
Śledzenie przesyłki

Śledzenie przesyłki

Po nadaniu paczki otrzymasz wiadomość z numerem listu przewozowego oraz adresem strony na której możesz śledzić swoje zamówienie.